خرید دای و فروش لحظه‌ای DAI | احراز هویت آسان

دای DAI رمز ارزی استیبل است که در سال 2017 توسط کمپانی میکر عرضه شد. این کوین مثل بقیه استیبل کوین‌ها، قیمت ثابت دارد و قیمت آن همیشه برابر با یک دلار است. این کوین در شبکه اتریوم ساخته شده و از استاندارد ERC-20 استفاده می کند. ارز دیجیتال دای هم مانند دیگر ارزهای دیجیتال دارای نوسان قیمتی است اما تلاش آن بر این است که قیمت خود را برابر با دلار آمریکا کند. ارزش بازار این توکن حدود 9,719,670,089$ است. اگر به سرمایه‌گذاری روی رمز ارز دای علاقه دارید، با اکسبیتو همراه شوید.


احتمالا در صورتی که درباره استیبل کوین‌ها به یک شناخت نسبی دست یافته باشید، از اهمیت آن‌ها در دنیای مراودات مالی دیجیتال امروز مطلع هستید و می‌دانید که احتمالا خرید دای یا فروش دای نیز بر اساس قیمت روز دلار صورت می‌گیرد، اما برای رسیدن به درکی دقیق از دای باید همه چیز را درباره آن بدانید.


استیل کوین دای چیست؟

برای درک بهتر رمز ارز دای اول باید بدانید استیبل کوین چیست؛ استیبل کوین‌ها، رمزارزهایی هستند که همواره قیمت پایداری دارند و رابطه نزدیکی با ارز فیات دارند. رمز ارز دای، یک استیبل کوین است که توسط هیچ کالا یا فیاتی پشتیبانی نمی‌شود، همین باعث شده این رمز ارز اولین کریپتوکارنسی استیبل غیر متمرکز باشد.


مزیت اصلی رمزارز استیبل غیر متمرکز این است که توسط هیچ نهاد یا دولتی پشتیبانی نمی‌شود و تمام تراکنش‌ها شفافیت کامل دارند. این دقیقا بر خلاف رمزارزی مثل تتر است که در آن نهاد پشتیبان می‌تواند والت شما را بسوزاند و دسترسی شما را به رمز ارزتان از بین ببرد.


چرا رمز ارز دای DAI ایجاد شد؟

رمزارزهای غیراستیبل مثل بیت کوین و اتریوم بر خلاف ویژگی‌های جذاب زیادی که دارند، دچار نوسانات قیمتی شدیدی هستند و به همین دلیل جذابیت زیادی برای سرمایه‌گذاران ندارند، همچنین رمزارزهای استیبلی مثل تتر نیز که پایداری قیمت خوبی دارند، توسط نهادها یا دولت‌ها اداره می‌شوند. درحالیکه رمز ارز استیبل و غیرمتمرکزی مثل دای DAI ، نه تنها قیمت ثابتی دارد، بلکه توسط نهاد و دولت خاصی اداره نمی‌شود و تمام فرایندها به صورت خودکار انجام می‌شود.


استیبل کوین دای چیست؟

تاریخچه رمز ارز دای DAI

استیبل کوین دای به همراه تمام امکانات و جزئیات طراحی و پشتیبانی خود، در اکوسیستم میکردائو قرار دارد. MakerDao اولین بار توسط اتریوم و در قالب یک پروژه جدید با هدف ایجاد شفافیت و افزایش کیفیت اقتصادی و همچنین ارتقای ساختار فنی مطرح شد.


رون کریستنسن اکوسیستم میکردائو را اولین بار در سال ۲۰۱۴ و با هدف پشتیبانی از یک استیبل کوین باثبات تاسیس کرد. رون کریستنسن قصد داشت این استیبل کوین را در بستر اتریوم طراحی و تهیه کند. می‌توان گفت ایده رون کریستنسن در حوزه ارزهای دیجیتال محصول و خدمات نوینی بود که پیش از آن هرگز در این تکنولوژی جدید دیده نشده بود. توسعه‌دهندگان ارزهای دیجیتال نیز به واسطه همین نوآوری تلاش بسیاری در پرداختن به جزئیات و زیرساخت داشتند و توانستند با طراحی پروپوزالی کامل و کارامد میکردائو را به عنوان یک سیستم نوین و بی‌نقص گسترش داده و راه‌اندازی کنند.


در اواخر سال ۲۰۱۷ بود که اولین نسخه ارز دیجیتال در این سرویس جدید با نام دای وارد بازار شد و فعالیت خود را پس از بررسی‌های زیاد بدون نقص آغاز کرد. توکن دای یک رمزارز تک وثیقه‌ای محسوب می‌شد چون برای استفاده از آن فقط نیاز به ارز اتریوم یا همان ETH بود.


قیمت خرید دای

بعدها در سال ۲۰۱۹ نسخه جدیدی از دای نیز به بازار عرضه شد. این نسخه یک رمزارز چند وثیقه‌ای یا همان Multi-Collateral بود چرا که کاربران برای استفاده از آن می‌توانستد از چند نوع ارز کریپتو مختلف بهره‌مند باشند. علاوه بر این ویژگی‌های جذاب دای شامل این موارد هم می‌شود:

 • این کوین نیازی به کنترل و پشتیبانی در یک حساب بانکی متمرکز ندارد، بلکه توسط قراردادهای هوشمند پشتیبانی و هدایت می‌شود
 • در صورتی که این رمزارز نیاز به بهینه‌سازی یا تغییراتی داشته باشد، سازمان دائو تصمیمات لازم را درباره آن اتخاذ می‌کند
 • صاحبان توکن میکر می‌توانند در سازمان عضو شده و در تصمیم‌گیری‌ها سهیم شوند.

نحوه عملکرد این سیستم سبب ترغیب بسیاری از افراد فعال در حوزه کریپتو نسبت به خرید دای می‌شود.


احراز هویت سریع

خرید DAI با احراز هویت آسان

شما برای خرید دای به احراز هویت نیاز دارید. اما این واژه احراز هویت ممکن است برخی از ما را نسبت به خرید دای اندکی دچار تردید کند. چرا که دقیق نمی‌دانیم چه مراحلی را به چه صورت باید انجام دهیم و چه میزان زمان و دانشی برای انجام آن باید در اختیار داشته باشیم.


در صورتی که کاربر صرافی اکسبیتو هستید، نگران این بخش از خرید دای نباشید. در صرافی اکسبیتو احراز هویت شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن و به آسانی قابل انجام است. کافی است که برای خرید دای از مسیری که صرافی برای شما مشخص می‌کند وارد بخش احراز هویت شوید.


در آن‌جا از شما خواسته می‌شود که مشخصات ابتدایی خود مانند نام و نام خانوادگی و شماره ملی و بسیاری از اطلاعاتی را که احتمالا بیشتر آن‌ها را حفظ هستید، وارد نمایید. سپس عبارتی برای شما تعیین می‌شود که باید تصویر خود را به همراه آن عبارت نوشته شده بر روی یک برگ کاغذ و همچنین کارت شناسایی خود ثبت کرده و در قسمت مشخص شده سایت بارگذاری نمایید.

پس از انجام این مراحل ساده، احراز هویت شما انجام می‌شود و می‌توانید نسبت به خرید دای اقدام کنید.


ارزان‌ترین قیمت آدا DAI در ایران

چه کاربر تازه‌وارد دنیای کریپتو باشید چه یک حرفه‌ای که سال‌ها است در این حوزه فعالیت می‌کند، یقینا به خوبی می‌دانید که خرید و فروش دای نیز مانند سایر رمزارزها در ایران و در صرافی‌های معتبر مختلف نیازمند پرداخت کارمزد به صرافی است.


در این صورت زمانی که از ارزان‌ترین قیمت آدا در ایران صحبت می‌شود، بدیهی است که اختلاف موجود در قیمت مربوط به اختلاف موجود در خرید و فروش ارز دلار نیست چون گفتیم که دای یک استیبل کوین مبتنی بر دلار است و قرار نیست که دلار را از هر صرافی به یک قیمت متفاوت خریداری کنیم. پس این اختلاف قیمت مربوط به میزان کارمزدی است که صرافی‌های مختلف از کابران خود دریافت می‌کنند.


بدیهی است که وقتی از یک صرفی معروف و معتبر صحبت می‌کنیم یکی از ویژگی‌هایی که سبب شهرت و محبوبیت آن صرافی شده است همین پایین بودن نرخ کارمزدی است که دریافت می‌کند. اکسبیتو با همین تفاسیر یک صرافی مناسب برای خرید دای به ارزان‌ترین قیمت ممکن است.


تبدیل تتر به دای

فروش DAI به ریال و تبدیل به تتر


فروش دای و تبدیل آن به ریال یا تتر در شرایطی که نیاز به انجام مراودات مالی بین‌المللی یا حتی درون کشوری حوزه کریپتو داریم، راهکاری مطمئن و هوشمندانه است.


برای انجام تبادلاتی مانند فروش دای یا معاوضه و تبدیل آن به ریال و تتر می‌توانید از صرافی اکسبیتو به عنوان یک صرافی آنلاین معتبر با مارکت کپ بالا استفاده کنید. امکانات بالای این صرافی و البته کاربری آسان آن سبب می‌شود بتواند ضمن مشاهده قیمت روز دلار، سایر ارزهای فیات و همچنین رمزارزهای دیگر، نسبت به تبدیل آن‌ها به ریال و تتر و خرید یا فروش دای به ریال و سایر رمزارزها نیز اقدام کنید.


کافی است آن میزان از رمزارز دای را که برای فروش مدنظر دارید وارد کرده و معادل ریالی یا تتری آن را مشاهده کنید و سپس تصمیم بگیرید که آیا قصد فروش و تبدیل دارید یا خیر. به علاوه می‌توانید از اخبار و اطلاعات به‌روز درباره قیمت‌ها، نوسانات، نمودارها و اتفاقات اخیر و تاثیرگذار دنیای کریپتو نیز در اکسبیتو آگاهی یافته و مطلع شوید.


چرا دای بخریم ؟

چرا دای DAI بخریم؟

واقعیت این است که نمی‌توان بین ارزهای دیجیتال تفاوتی از جنس خوب یا بد بودن قائل شد. زیرا هر پروژه ارز دیجیتال در یک اکوسیستم و با یک هدف مشخص و مجزا طراحی و راه‌اندازی شده است. از این رو باید هر توکن یا رمزارز را نسبت به آنچه به عنوان هدف اولیه اعلام کرده‌است سنجید و قضاوت کرد. استیبل کوین DAI نیز دقیقا به همین تفسیر نسبت به اهدافی که برای تحقق آن‌ها طراحی و تولید شده است سنجیده می‌شود. سپس می‌توان گفت که آیا با توجه به رفع نیازهایی که جزء اهدافش بوده است رمزارز مناسبی برای خرید و نگهداری محسوب می‌شود یا خیر.

آنچه درباره سیستم میکردائو گفتیم به وضوح نشان می‌دهد که این یک سیستم نوآورانه و با ایده‌های خلاقانه است. از این رو بدیهی است که آینده درخشانی داشته باشد و از این پس نیز مانند گذشته مسیرهای جدیدی را برای حوزه کریپتو باز کند.

از ویژگی‌های این رمزارز و اکوسیستم میکردائو که ممکن است دلیل خوبی برای خرید دای محسوب شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شفافیت خدمات و امکانات
 • مقبولیت دای در حزوه کریپتو و پذیرش مفاهیم آن توسط عموم کاربران
 • انعطاف در عملکرد و امکانات متنوع
 • حضور دای در مسیر توسعه
 • نقش راهبر در ایجاد فصل جدیدی از حوزه کریپتو این ویژگی‌ها دلایل مناسبی برای خرید یا فروش دای و به طور کلی فعالیت در اکوسیستم میکردائو می‌شود. به علاوه آن‌که به عنوان یک فعال حقوقی در کشور ایران ممکن است بارها و بارها پیش بیاید که نیاز به انجام معاملاتی با ارزهای فیات بین‌المللی داشته باشیم. از این رو استیبل‌کوین‌ها جایگزین و انتخاب مناسبی جهت انجام مراودات مالی محسوب می‌شوند و می‌توان گفت که دای یک انتخاب هوشمندانه در این زمینه است.
  کیف پول خرید دای

نگهداری دای در کیف پول‌ها

برای خرید دای و نگهداری آن می‌توانید از کیف‌پول‌های مناسب این رمزارز استفاده کنید. برخی از پرطرفدارترین و محبوب‌ترین کیف‌پول‌های دای در سال ۲۰۲۲ به شرح زیر هستند:

 1. Myetherwallet
 2. Atomicwallet
 3. Exodus
 4. Jaxx
 5. Metamask

هر یک از این کیف‌پول‌ها مزایا و معایب و به طور کلی ویژگی‌های مختص به خود را دارند که آگاهی از آن‌ها سبب رقم زدن بهترین انتخاب برای انجام معاملات و نگهداری دای می‌شود. اما به عنوان یک توضیح مختصر درباره نگهداری دای در کیف‌پول‌ها می‌توان گفت که در سال ۲۰۲۲ کیف‌پول Myetherwallet بهترین انتخاب برای دارندگان توکن دای شناخته شد. دلیل این برتری را می‌توان در برخی ویژگی‌های زیر جستجو کرد:

این ولت یک نرم‌افزار OpenSource رایگان است. می‌توان به واسطه آن توکن‌ها را در وب اپ نیز جابه‌جا و معاوضه کرد. مای اتر ولت، از بیشتر کیف‌پول‌های سخت‌افزاری دارای اعتبار بالا و محبوب میان کاربران نیز پشتیبانی می‌کند.

جمع‌بندی

با توجه به آنچه بیان شد، در صورتی که هدف اصلی پیدایش دای را ساخت و ایجاد یک بستر ایمن برای نگهداری و ذخیره ارزش بدانیم، می‌توان گفت که دای به خوبی از پس تحقق این ارزش برآمده است. در چند وقت اخیر به وضوح دیدیم که برخی از رمزارزها با نوسانات قیمتی مواجه بودند که بسته به نوع استفاده‌ای که از آن‌ها می‌شد این مورد می‌توانست برای عده‌ای آسیب‌زننده و برای عده‌ای بی‌اهمیت باشد.

اما زمانی که درباره اهدافی مانند وام‌دهی یا وام‌گیری صحبت می‌کنیم، موضوع پس‌انداز و نگهداری یک ارزش است. در چنین شرایطی نوسان می‌تواند بسیار آسیب‌زننده باشد. از آن‌جایی که دای نیز شامل مشکلاتی نشأت‌گرفته از نوسان می‌شد، با ارائه راهکار چند وثیقه‌ای بودن، توانست شرایطی را برای مصون ماندن از نوسانات قیمتی برای کاربران خود فراهم سازد.

به این ترتیب کاربران می‌توانند با استفاده از توکن‌ها و رمزارزهایی مانند اتر یا تتر به عنوان وثیقه، ارزش یک دارایی را ثابت و پایدار نگهدارند و حتی از آن در پلتفرم‌های مختلف نیز استفاده کنند. این نوع سپرده‌گذاری تضمینی سبب می‌شود که ارزش تضمین شده توسط کاربران همواره برای آن‌ها ثابت بماند و دچار افت و خیز نشوند.